5 proc. podatku na zachętę dla innowacyjnych firm
PIT/CIT | Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują korzystne zasady rozliczeń z fiskusem dla przedsiębiorców, którzy zarabiają na prawach własności intelektualnej. Ale niełatwo będzie z nich skorzystać, ze względu na restrykcyjne warunki.
Nowa ulga podatkowa, tzw. Innovation Box, ma stanowić dla przedsiębiorców zachętę zarówno do innowacyjności samej w sobie, ale także do ochrony i komercjalizowania ich pomysłów w Polsce. W opinii Ministerstwa Finansów przepisy wpłyną m.in. na zwiększenie atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej, zmianę modelu ekonomicznego na gospodarkę opartą na wiedzy, a także na zwiększenie świadomości w zakresie praw własności intelektualnej jako potencjalnych źródeł przychodów. Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest opodatkowanie dochodów z określonych praw własności intelektualnej, wytworzonych rozwiniętych lub ulepszonych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, na poziomie 5 proc. (zamiast 19 proc.).
Najpierw badania i rozwój
Skorzystanie z ulgi B+R jest możliwe wyłącznie w odniesieniu do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Istota ulgi sprowadza się do możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem określonych wydatków, stanowiących wcześniej koszt uzyskania przychodów poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Dzięki uldze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta